اشتغال و اقتصاد

محصول

کشاورزی

از دیر باز در این منطقه حرفه اصلی ساکنان کشاورزی بوده است عبور نهر و مادی از میان روستا بیانگر این مطلب است امروزه شغل جمعیت قابل توجهی از مردم روستا کشاورزی است که عمده محصولات تولیدی آنها نیز برنج، سیب زمینی، پیاز، گندم وجو است. علاوه بر این تعدادی از اهالی به ساخت تعدادی گلخانه نیز در این روستا اقدام نموده و در حال فعالیت می باشند در این گلخانه ها محصولات ارگانیک نیز تولید می گردد.

 

زراعت و باغداری

زمین های زراعی در اطراف روستا واقع شده است و بیشتر کشت آن به صورت کشت آیش آبی و بخش کمی به محصولات دایمی مثمر ثمر اختصاص دارد که با توجه به موقعیت جغرافیایی روستا امروزه می بینیم اکثر زمین ها با تغییر کاربری در حال تبدیل به باغ و ویلا شده است و عمده صاحبان این باغات نیز افراد غیر بومی و ساکنین شهرهای بزرگ مانند اصهان و حتی تهران هستند با توجه به خشکسالی و کمبود آب شاهد تغییر معنا داری در الگوی کشت روستاها می باشیم و کشاورزی از سبک سنتی به سمت صنعتی با سرعت بسیار بالایی در حرکت است

 

محصولات دامی:

در روستای شرودان از قدیم الایام دامپروری و دامداری مرسوم بوده است ولی امروزه بیشتر در سطح محدود و در خانه ها جهت رفع نیازهای شخصی انجام می شود. بنا به گزارشات سازمان جهاد کشاورزی پرورش گاو و گوساله، گوسفند و بره، بزغاله، کندوی عسل مدرن و پرورش مرغ و خروس (به صورت بومی) از جمله فعالیت های مردم روستای شرودان در زمینه دامپروی است.

 

خدمات :

براساس سرشماری ها در سال ۱۳۹۵ تعداد شاغلین بخش خدمات در روستا بیش از شاغلین در حرفه های دیگر است. شاید بتوان علت آن را همجواری روستا با مرکز شهرستان فلاورجان و وجود مراکز صنعتی و کارخانه های همجوار همچون ذوب آهن دانست.  زنان در روستا نیز بعضا در مشاغل رسمی و غیر رسمی مشغول به فعالیت اند اما هنوز هم اکثر زنان خانه دار هستند و البته برخی از زنان به قالی بافی نیز می پردازند که با توجه به تسهیلات اقتصاد مقاومتی که در ساله های اخیر در این زمینه داده شده است رشد این صنعت نیز در روستای شرودان قابل توجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

16 − پانزده =

فهرست